Günümüzde teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişmektedir.  Son dönemdeki gelişimde özellikle sanal gerçeklik (Virtual Reality-VR) uygulamalarının önemli bir payı bulunmaktadır. Yakın gelecekte de hayatımızın hemen hemen her noktasına değecek bu mucize teknolojiyi yakından tanıyalım.

image001

Teknolojinin odak noktasını gözleri tamamen kapatan ve kullanıcıyı 360 derece görüntülerin içine çeken gözlük oluşturmaktadır. Temel amaç kullanıcıya bir sanal ortamda gerçekliği deneyimsel katkı sağlamaktır. Gözlüğe ilaveten ses ve eş zamanlı hareketli platformlar ile gerçek düzeyini artırmak mümkündür. Gerçeklik seviyesinin artırılması ile kullanıcılar daha kaliteli ve nitelikli bir deneyim yaşayacaklardır.

image004

TrendForce araştırma kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre sanal gerçeklik pazarı hızla gelişmektedir. 2015 yılında 5 milyar dolarlık Pazar hacminin 2017 yılında 10 milyar dolara, 2020 yılında ise 70 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması beklenmektedir. Ülkemiz de bu önlenemez hızla artan pazar hacminin şüphesiz bir parçası olacaktır.

image005

Sanal Gerçeklik uygulamalarının büyük bir kısmı günümüzde oyun ve eğlence sektöründe kullanılmaktadır. Bu dev pazara sektörün büyük oyuncuları da kayıtsız kalmadılar elbette. Facebook 2014 yılında sanal gerçeklik firması olan Oculus’u 2 milyar dolar karşılığında bünyesine katarak bir nevi sanal gerçeklik uygulamalarının geleceğine güvendi. Google, Sony, HTC ve Samsung gibi teknolojinin söz sahibi firmaları da günden güne sanal gerçeklik ile ilgili geliştirmelerini kullanıcılarına sunmaktadır.

image007

Sanal gerçeklik uygulamalarının tam etkisiyle deneyim kazanılacağı yerler şüphesiz ki yurt dışında da birçok örneği bulunan VR Cafe’ler.. Ancak müşterilere vaat edilen gerçeklik deneyiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

image010

VR Cafe uygulamalarında önemli olan kullanılan ekipmanların birbiri ile olan uyumudur. Uyumsuz veya hassasiyet ayarı yapılmayan cihazlar kullanıcılar için tatsız deneyimler ortaya çıkartacaktır. Dolayısıyla konusunda uzman teknik ekip ile çalışmak oldukça önemlidir. Şirketimiz yurt içi ve yurt dışı uygulamaları yakından takip etmekte ve sanal gerçeklik uygulamaları geliştirmektedir. Bu gelişimin önemli bir ayağını ise VR Cafe kurulum ve franchise hizmetleri oluşturmaktadır. Türkiye’de sayısız bilgisayar yazılım ve donanım alanında hizmet vermiş olan şirketimiz; şuan VR Cafe ticari markasının Türkiye’deki tek sahibidir.

image012

Gelin bu eşsiz deneyimi uzman Mühendis kadromuzla birlikte tasarlayalım, sanal gerçeklik gözlüklerimiz ile parlak bir vizyon uygulaması yükleyelim.

Saygılarımızla;

image013